مهندس جعفرزاده - مدیر فروش: 0540 230 0916
ایمیل: info@cariana.ir

با مخترع برف پاک کن آشنا شوید

با مخترع برف پاک کن آشنا شوید

مری الیزابت اندرسون متولد ۱۹ فوریه سال ۱۸۶۶ در گرین کانتی آلاباما است. در سال ۱۸۸۹ به همراه خواهر و مادر بیوه اش به شهر پررونق بیرمنگام در آلاباما نقل مکان و در آنجا یک شرکت خرید و فروش املاک راه اندازی کرد و این کار شغل اصلی اش شد. او ۴ سال بعد به فرسکو در کالیفرنیا رفت و برای مدتی مشغول نوشابه سازی شد.

 

ایده ساخت برف پاک کن

در زمستان سال ۱۹۰۳، مری اندرسون برای کاری به شهر نیویورک رفت. او یک روز در تراموا مشاهده کرد که راننده درگیری ویژه ای برای دیدن بیرون دارد. بارش شدید تگرگ، شیشه جلوی وسیله نقلیه را تقریبا پوشانده بود و راننده مجبور بود، مرتب پنجره را باز کرده و در اقدامی خطرناک، شیشه را با پارچه ای که حسابی خیس و نمناک شده بود، پاک می کرد.

 

این کار او باعث ورود سرما به تراموا و ناراحتی مسافران می شد. اینجا بود که اندرسون به فکر ساختن وسیله ای افتاد که بتوان از طریق آن، شیشه خودرو ها و وسایل نقلیه را به هنگام بارندگی از داخل پاک کرد.

 

شروع به ابداع

مری اندرسون بلافاصله پس از بازگشت از سفر نیویورک، دست به کار شد و سراغ یک طراح رفت. او به طراح پیشنهاد داد که ابزاری ساخته شود که بتوان آن را به آسانی و از داخل وسیله نقلیه کنترل کرد و این ابزار بتواند شیشه جلوی آن وسیله نقلیه را راحت و کامل پاک کند. همزمان با کار طراحی، موضوع تولید انبوه نیز پیش کشیده شد و او برای این امر، کارگاهی را نیز دایر کرد.

 

ثبت اختراع

اندرسون اختراع خود را تکمیل و ثبت کرد. اداره ثبت اختراعات، گواهی حق ثبت و امتیاز ۱۷ ساله ای را برای برف پاک کن شیشه جلو به او اعطا کرد. اختراع مری اندرسون شامل یک اهرم در داخل خودرو می شد که یک برف پاکن کن را در بخش خارجی شیشه جلوی خودرو به حرکت درمی آورد. اهرم می توانست یک بازوی فنری را به جلو و عقب ببرد و باعث حرکت تیغه پاک کننده بر روی شیشه شود.

 

عدم استقبال خودروسازان

در سال ۱۹۰۵، اندرسون تلاش کرد تا امتیاز اختراع خود را به یک شرکت معتبر و شناخته شده کانادایی بفروشد، اما آن ها با رد تقاضاهایش گفتند: ما تصور نمی کنیم که این وسیله از نظر تجاری چندان باارزش باشد و ما بتوانیم از آن درآمدزایی خوبی داشته باشیم.

 

بدین ترتیب اندرسون نتوانست از اختراع بزرگش، کسب درآمد کند. با اینکه او در سابقه کاری اش، خرید و فروش املاک را داشت، اما نتوانست رایزنی خوبی با سازندگان خودرو داشته باشد و در واگذاری امتیاز اختراعش به آن ها به موفقیتی دست یابد.

 

باطل شدن گواهی

پس از باطل شدن گواهی در سال ۱۹۲۰ حق انتشار اندرسون و همزمان با رشد و توسعه خودروسازی در دنیا، شرکت های مختلفی برف پاک کن هایی را با استفاده از فناوری برف پاک کن مری اندرسون ساختند و روانه بازار کردند.

در آن سال ها بود که کم کم برف پاک کن به یکی از اصلی ترین قطعات وسایل نقلیه تبدیل شد. در سال ۱۹۲۲، کادیلاک نخستین خودرویی بود که برف پاک کن داشت.

 

سرنوشت اندرسون

مری اندرسون به زندگی اش در بیرمنگام آلاباما ادامه داد و شرکت خرید و فروش املاکش را بار دیگر اداره کرد. او روز ۲۷ ژوئن سال ۱۹۵۳ و در ۸۴ سالگی در منزلش در تنسی از دنیا رفت. در سال ۲۰۱۱ نام او در تالار مشاهیر مختراعان بین المللی به ثبت رسید.

 

پست قبلی

قیصی‌پور: فاز اول شهرک خودرویی اهواز تا ۶ ماه آینده افتتاح می‌شود

پست بعدی

تفاوت بین بتن و آسفالت در چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *