مهندس جعفرزاده - مدیر فروش: 0540 230 0916
ایمیل: info@cariana.ir

عربستان سعودی دومین سهامدار بزرگ استون مارتین می‌شود

با اعلام خبر مربوط به تزریق سرمایه توسط صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی PIF به استون مارتین، ارزش سهام این خودروساز بریتانیایی رشد ۲۰ درصدی پیدا کرد. به این ترتیب PIF با سهم ۱۷ درصدی به دومین سهامدار بزرگ استون مارتین تبدیل می‌شود. سرمایه‌گذاری ۷۸ میلیون پوندی این صندوق به همراه پرداخت ۵۷۵ میلیون پوند مبلغ مربوط به سایر هزینه‌های سهامداران دیگر باعث خواهد شد این کمپانی ۱۰۹ ساله اقدام به تسویه بدهی‌های خود کرده و روی تولید محصولات جدید سرمایه‌گذاری کند. PIF مالک ۱۶.۷ درصد سهام استون مارتین خواهد شد و دو صندلی هیئت‌مدیره خواهد داشت. بزرگ‌ترین سهامدار این شرکت نیز لاورنس استرول با سهم ۱۸.۳ درصدی است که رئیس استون مارتین به حساب می‌آید.

این صندوق دولتی ثروتمند علاوه بر استون مارتین در شرکت‌های لوسید موتورز و مک لارن نیز سرمایه‌گذاری کرده و با همین تصمیمات به دنبال تنوع‌بخشی به سرمایه‌گذاری‌های خود است. از طرف دیگر باید به استون مارتین اشاره کنیم که در طول تاریخ هفت بار ورشکست شده ولی با این سرمایه‌گذاری می‌تواند روی آینده طولانی‌مدت خود حساب باز کند. دومین سهامدار بزرگ و کنونی استون مارتین مرسدس بنز است که حدود ۹.۷ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

استرول به خبرنگاران گفته است:

در سال ۲۰۲۰ شاهد کسب‌وکاری بودیم که در مشکل قرار داشت و نیازمند بازنگری عمیق بود. محدودیت‌های ناشی از کرونا و اختلالات زنجیره تأمین جهانی باعث شده بودند کار احیای استون مارتین با کندی همراه شود.

 

گفته می‌شود نیمی از سرمایه جدید PIF صرف تسویه بدهی‌ها خواهد شد. استون مارتین می‌گوید گروه سرمایه‌گذاری ایتالیایی و جیلی چین پیشنهاد سرمایه‌گذاری ۱.۳ میلیارد پوندی را به این خودروساز ارائه کرده بودند اما هیئت‌مدیره آن را رد کرد. ظاهراً این دو هلدینگ بزرگ می‌خواستند با تزریق سرمایه بزرگ به شرکت بزرگ‌ترین سهامدار استون مارتین باشند. استرول می‌گوید این پیشنهاد برای سرمایه‌گذاران کاملاً ناامیدکننده بود و در واقع یک پیشنهاد خرید پنهان محسوب می‌شد.

پست قبلی

نگاهی به قوی‌ترین سدان‌های جهان در سال ۲۰۲۲

پست بعدی

لیموزین مخصوص رئیس‌جمهور روسیه در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *