مهندس جعفرزاده - مدیر فروش: 0540 230 0916
ایمیل: info@cariana.ir

وعده ورود خودروهای اقتصادی از سال آینده به بازار

در چند سال اخیر و پس از اعمال تحریم‌ها تولید خودرو در ایران به شدت کاهش یافت در نتیجه‌ی این کاهش و بیشتر بودن تقاضا نسبت به تولید قیمت خودرو هر روز به طور سرسام آوری افزایش یافت، تا جایی که خرید خودرو برای گروهی از مردم به آرزویی محال تبدیل شده است.

خودروسازان تلاش‌های زیادی در راستای افزایش تولید و تکمیل خودروهای ناقص خود کردند اما همچنان بازار خودرو در ایران در شرایط بسیار بدی به سر می‌برد.

هنوز قوانین و شرایط واردات خودرو به طور رسمی اعلام نشده است و فقط شایعه‌هایی در رسانه‌ها نقل قول می‌شوند. با این حال پر واضح است که در صورت واردات خودروهای مناسب آشفتگی بازار خودرو کاهش پیدا خواهد کرد. اکنون در اقدامی دفاعی، خودروسازان پروژه تولید خودروهای اقتصادی را مطرح کرده‌اند.

 

وزیر صمت در مورد تولید خودروهای اقتصادی اعلام کرد:

طراحی خودرو ۱۸ ماه طول می‌کشد و ما کار طراحی خودروی اقتصادی را از اواخر سال گذشته در شرکت ایران خودرو آغاز کردیم و سال آینده وارد بازار می‌شود.

 

وزر محترم البته از همان ابتدای سکان‌داری وزارت وعده کاهش قیمت خودرو و حذف قرعه‌کشی و را ظرف یک سال داده بود که عملی نشد. وی در ادامه گفت:

همچنین در آیین نامه واردات خودرو نیز امتیاز ویژه‌ای برای خودرو‌های اقتصادی گذاشتیم تا هم به تعداد بیشتری وارد شوند و هم سقف قیمتی به گونه‌ای باشد که افراد بیشتری قدرت خرید آن را داشته باشند. البته این خودر‌های وارداتی هم باید بتدریج داخلی سازی شوند.

 

جمله آخر وزیر به معنی بخشیدن انحصار واردات خودرو به خودروسازان است. قرار است امروز آیین‌نامه واردت خودرو  در دولت نهایی و ابلاغ شود.

برخی کارشناسان معتقدند در صورتی که خودروهای وارداتی قیمت بالایی داشته باشند اثری که بر بازار می‌گذارند کاملا متفاوت است. در این سال‌ها با وجود تحریم‌ها و به دنبال آن تورم ایجاد شده قیمت خودرو داخلی با افزایش غیر قابل باوری مواجه شده و همین مسئله در قیمت خودروی خارجی نیز تأثیرگذار است. علاوه بر آن به محض ورود خودرو خارجی گران قیمت به ایران قیمت آن دچار شوک شده و گاهاً در بازار آزاد تا چندین برابر قیمت به فروش می‌رسد.

اما اگر عرضه و تقاضا متعادل شود قطعا روی قیمت اثر خواهد داشت و پیش‌بینی کارشناسان این است که با شروع واردات و ادامه‌دار بودن آن، قیمت‌ها به آرامی کاهش پیدا کند یا حداقل از افزایش بیشتر آن جلوگیری شود.

پست قبلی

کریستیانو رونالدو از بوگاتی لاکچری ۱۰/۵ میلیون دلاری خود رونمایی کرد

پست بعدی

آشنایی با بهترین خودروهای سال ۲۰۲۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *