اخبار و اطلاعیه‌ها

دلایل ممنوعیت واردات خودروهای کره‌ای

دلایل ممنوعیت واردات خودروهای کره‌ای

با اینکه فرایند واردات خودرو به دلایل متعدد از جمله سیاست‌های سخت‌گیرانه، کمبود بودجه، دخالت نهادها و دستگاه‌های مختلف در امر عرضه خودرو و … به کُندی هرچه تمام‌تر پیش می‌رود، در این میان خبر ممنوعیت واردات خودروهای کره ای موجب نارضایتی متقاضیانی شده که مدت‌هاست چشم به انتظار عرضه مدل‌های اقتصادی کیا و هیوندای به داخل کشور هستند.

ممنوعیت واردات خودروهای کره ای به درخواست وزارت امور خارجه کشور و به سفارش شورای عالی امنیت، بدون هیچ درنگی توسط وزارت صمت در دستور کار قرار گرفت. گفته می‌شود دلیل صدور این دستور، ۷ میلیارد دلار پول بلوکه‌شده در کره جنوبی است. دولت این کشور به تازگی اعلام کرده پول بلوکه‌شده تنها از کانال صادرات اقلام بشردوستانه (مواد غذایی و دارو) به ایران بازگردانده می‌شود. عدم پذیرش واردات خودروهای کره‌ای نیز به در واکنش نسبت به این تصمیم مطرح شده و به تصویب وزارت صمت رسیده است.

البته به نظر می‌آید با برکناری فاطمی امین، وزارت صمت نیز چندان تمایلی به ادامه فرایند واردات خودرو نداشته باشد. گفته می‌شود دولت سیزدهم برای باقی ماندن فاطمی امین در کابینه، امتیازات بسیاری (از جمله آزادسازی واردات) داده و حالا که وی از سمت خود برکنار شده، این امتیازات نیز یکی پس از دیگری لغو می‌شوند. بنابراین جای تعجب ندارد اگر ممنوعیت‌ها نیز احیا شده و بازار خودرو مجددا در باتلاق چینی‌ها به دام بیفتد، چراکه در حال حاضر، واردات محصولات کره جنوبی، خودروهای آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی به کشور مجاز نیست و تنها خودروهای چینی برای ورود به بازار باقی می‌مانند. ناگفته نماند که واردات خودروهای چینی هرگز ممنوع نبوده و آزادسازی ظاهری واردات، شامل محصولات چینی نمی‌شود.

تصمیم ممنوعیت واردات خودروهای کره‌ای در حالی گرفته شده که تعدادی خودروی متعلق به برندهای هیوندای و کیا از قبل ثبت سفارش شده‌اند. این خودروها بدون هیچ مشکلی وارد بازار می‌شوند، ولی امکان ثبت سفارش خودروهای کره‌ای جدید وجود ندارد.

پست قبلی

بتن الیافی چیست؟ | کاربردها و مزیت‌ها

پست بعدی

بررسی اصلاحات اعمال‌شده در لایحه واردات خودروهای کارکرده

دیدگاهتان را بنویسید

کاریانا

 بزرگترین شهرک خودرویی کشور